GLAMi 2021 Committee

GLAMi 2021 Committee

Susan Chun and Heather Hart | Co-Chairs

Kristin Bennani, Ann Borda, Natalia Luna, and Allison Wall | Coordinating Committee

Category Committees

DESIGN

Category Chair 

Corey Timpson
Principal
Corey Timpson Design Inc.
Canada

Category Jury

Erika Kiessner
Head of Interactive Design, GSM Project
Canada

Alan Konishi
Senior Designer, J Paul Getty Museum
USA

Thu Phan
Design Manager, Bank of Canada Museum
Canada

Pool Jurors 

Nathan Adkisson
Creative Director, Local Projects
USA

Sara K.R.
Teacher Assistant, Imam Abdulrahman University, College of Design
Saudia Arabia

Akanksha Maglan
Assistant Professor (Interior and Exhibition Design), OP Jindal Global University
India

Peter Pavement
CEO, Surface Impression
Canada

Yukiko Stranger-Galey
Exhibits & Design Manager, Beaty Biodiversity Museum, University of British Columbia
Canada

Christine Zavesky
Senior Designer, Museum of Contemporary Art Chicago
USA

INTERACTIVE AND IMMERSIVE

Category Chair

Bruce Wyman
Principal
USD Design | MACH Consulting
USA

Category Jury

Anna Chiaretta Lavatelli
Senior Digital Strategist, MCN
USA

Dave Patten
Head of New Media, Science Museum, London
UK

Traci Sym
Principal, +&>
USA

Robin White Owen
Co-Founder and Principal, MediaCombo
USA

Pool Jurors

Per Argentine
Producer/Editor, Argentine Productions
USA

Christophe Buffet
Digital Media Senior Specialist, Qatar Museums
Qatar

Jewel Clark
Digital Technologies & Websites Manager, Heard Museum
USA

Jared Crellin
Director, ListenUp Audio
USA

Astrid D’Eredità
Digital Media Curator, Colosseum Archaeological Park
Italy

Silvina Fernandez-Duque
Product Manager, United States Holocaust Memorial Museum
USA

Jesse Heinzen
Interim Director, Strategic Communications, Minnesota Historical Society and Principal at Heinzen Media LLC
USA

Amy Hondsmerk
PhD Candidate, Nottingham Trent University
UK

Anika Kronberger
Lecturer,University of Applied Sciences, Institute for Design and Communication, FH JOANNEUM, Graz
Austria

Mary Patricia Neubauer
President’s Professor, Arizona State University
USA

Trygve Nordberg
Media Developer, Science Museum of Minnesota, USA

Jamila Moore Pewu
Assistant Professor, Digital Humanities and New Media in History, California State University, Fullerton
USA

Sara Pitcairn
Prototype Developer and Researcher, United States Holocaust Memorial Museum
USA

Andrea Nanetti
Founding Director of LIBER Lab, School of Art, Design and Media, Nanyang Technological University
Singapore

Alahna Rosa
Company Owner / Museologist

Julie K. Smitka
Associate Producer, Digital Experience, Guggenheim Museum
USA

Matthew Solari
Creative Director, BRC Imagination Arts
USA

Ben Templeton
Creative Director, Thought Den
UK

Martijn van der Heijden
Head Strategist, Deeson
UK

Karen Voss
Media Content Producer, Interpretive Content, Getty Museums
USA

Henna Wang
Co-founder, Gesso
USA

MARKETING AND PROMOTION

Category Chair

Maren Dougherty
Director, Marketing & Communications
San Diego Convention Center

Category Jury

Chris Cloud
Director, Communications & Marketing, Museum of Contemporary Art San Diego
USA

David Mascarina
Manager, Digital Production, Natural History Museum of Los Angeles County
USA

Kelly Doe
Director, Brand Identity, The New York Times
USA

Pool Jurors

Sewon Chung Barrera
Digital Marketing Manager, Exploratorium
USA

Stephen Boyd
Editor, Albright-Knox Art Gallery
USA

Christina Crawley
Managing Director, Marketing, Forum One
USA

Karli Kendall
Marketing Coordinator, Red Deer Museum + Art Gallery
Canada

RESOURCES FOR GENERAL AUDIENCES AND FAMILIES

Category Chair

Allegra Burnette
Principal ABA | Allegra Burnette & Associates LLC
USA

Category jury

Silvia Filippini Fantoni, Ph.D.
Deputy Director Learning & Engagement, The Newark Museum of Art
USA

Dr. Rosanna Flouty
Clinical Assistant Professor of Museum Studies, New York University
USA

Adrienne Lalli Hills
Associate Director of Studio School, Oklahoma Contemporary
USA

Laura Hoffman
Director of Digital Engagement, National Museum of Women in the Arts
USA

Pool jurors 

Simon Adlam
Senior Executive Advisor, Toi ātea
New Zealand

Elizabeth Bradley
VP, Programs and Engagement, Historic Hudson Valley
USA

Sofia Dahlquist
Editor in Chief, Stockholmkällan, and Curator, The City Museum, Stockholm
Sweden

Christine Murray
Content Director, Artprocessors
USA

Mark Osterman
Digital Experience Manager and Head of Education, Lowe Art Museum, University of Miami
USA

Michelle Padilla
Digital Content Strategist, Amon Carter Museum of American Art
USA

Ursula Richenberger
Head of Project Team, German Port Museum, Hamburg
Germany

Cynthia Roberts
Project Lead – Hamilton 175 celebrations, City of Hamilton, Ontario
Canada

John Stack
Digital Director, Science Museum Group
UK

Katrien Steelandt
Coordinator e-culture, Musea Brugge
Belgium

Emily Stovel
Director, Bernalillo Community Museum
USA

Sait Furkan Teke
Digital Services Production and Development Specialist, Yale University
USA

Felicia Wivchar
Assistant Curator, US House of Representatives
USA

RESOURCES FOR SCHOLARS AND RESEARCHERS

Category Chair

Elizabeth Neely
Curator of Digital Experience
Georgia O’Keeffe Museum
USA

Category Jury

Christian Huemer, Ph.D.
Director of the Belvedere Research Center
Austria

Katie Reilly
‎Deputy Director for Digital Resources and Content Strategy, ‎Philadelphia Museum of Art
USA

Sharon Leon
Associate Professor of History and Digital Humanities at Michigan State University
USA

Lisa Schermerhorn
Deputy Director, Samuel H. Kress Foundation
USA

Pool jurors

Honey Libertine Achanzar-Labor
Professor and Program Head, BA Philippine Arts – Cultural Heritage and Arts Management Program
Philippines

Tatiana Muñoz Brenes
Curator, Museo de la Identidad y el Orgullo
Costa Rica

Sharon Clapp
Digital Librarian at Central CT State University and Trustee & Web Developer, Institute for American Indian Studies Museum
USA

Gerald Estadieu
Assistant Professor and Head of the Department of Creative Industries, Faculty of Arts and Humanities, University of Saint Joseph, Macau
China

Travis Feder
Systems Librarian, Naugatuck Valley Community College
USA

Natalia Grincheva
Associate Professor, National Research University HSE
Russia

Shelley Kopp
PhD student, Western University
Canada

Sebastien Magro
Independent Journalist and former Deputy Head for Digital Development, Musée du Quai Branly, Paris
France

Johanna Mizgala
Curator, House of Commons
Canada

Danuta Sierhuis
Digital Development Coordinator, Agnes Etherington Art Centre, Queens University
Canada

Olof Somell
Digital Project Manager, Nobel Prize Museum
Sweden

TOOLS AND PROFESSIONAL PRACTICES

Category Chair

Piotr Adamczyk
Director, Data Governance
ITHAKA – Artstor & JSTOR
USA

Category Jury

Shelley Mannion
Chief Product Officer, Verisart
UK

Neal Stimler
Principal, Stimler Advantage
USA

Anne Young
Director of Legal Affairs and Intellectual Property, NEWFIELDS / Indianapolis Museum of Art
USA

Pool jurors

Theresa Kneppers
Curator, London South Bank University and PhD Researcher, Centre for the Networked Image
UK

Jackie Lightfield
Chief Technology Officer, US Daily Digital Media
USA

David Lipsey
Co-Director, DAM Rutgers University and Chair, Henry Stewart DAM events
USA

Gavin Mallory
Production Director, Cogapp
UK

Tom Scutt
Digital Manager, Paul Mellon Centre, Yale University
USA

Stephanie Fuglaar Statz
Senior Historian, History Associates Inc
USA

Josh Yiu
Director of Art Museum, The Chinese University of Hong Kong
China